Osb Fiyatları
Osb Fiyatları
 Osb fiyatları için tıklayınız...

Plywood ile ilgili sıkça sorulan sorular

Plywoodlarda en çok hangi kalınlık ve boyutlar tercih edilmektedir ?
Cevap: Tüm Filmli Plywoodlarımız 1250x2500 mm ebatlarında olup %80'i 18 mm, kalanı ise 21 mm kalınlığındadır.

En çok hangi plywood tercih ediliyor ?
Cevap: Plywood'da şu anda Rusya menşeili ürünler en çok satılmaktadır. Bazı dönemlerde ise ucuz ürünlere talep artmaktadır.


Hangi plywood kaç kez kullanılabilir ?

Cevap: Huş ağacından yapılan Rus, Ukrayna ve Letonya menşeili Plywoodlar 50-80 kalıp arası kullanılmaktayken; Brezilya, Avusturya menşeili ürünler 10-15 kalıp, Hindistan malı ise 3-5 kalıp arası kullanılmaktadır. Tabii ki, kullanım sayısı, kullanım sırasında gösterilen öneme göre değişmektedir.


Plywoodların ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız ?

Cevap: Kesilen kenarlardan su girişini engellemek için kenar boyası kullanmalı, üst katlardan aşağı atmamalı, mümkün olduğunca çivi çakmamalı, delmemeli ve köşe koruma profili kullanmalısınız.


Plywood verdiğiniz yerler arasında en büyük referanslardan diyebileceğiniz kim vardır ?

Cevap: Firmamızın ithal ettiği Plywoodlar Türkiye çapında bir çok santral, baraj, okul, bina, otel vs. inşaatlarında kullanılmaktadır.

 

Hangi ağaç plywood için daha iyidir ?
Cevap: Huş (Birch) ağacı Rusya'nın soğuk ikliminde yetişen dayanıklı bir ağaçtır. Yoğunluğu 700 Kg/m³ olan bu ağaç türü en dayanıklılarındandır. Bunun yanında Endonezya gibi ülkelerden ithal edilen Tropik Sert Ağaçlar (Meranti gibi) Huş ağacı kadar dayanıklıdır.


Plywoodlardaki WBP ve MR ne anlama gelmektedir ?

Cevap: WBP (Water and Boil Proof), "Suya ve Kaynatmaya Dayanıklı" anlamına gelirken, MR (Moisture Resistant), "Neme Dayanıklı" anlamına gelmektir. Kalıplarda ve dış mekanlarda kullanılan Filmli ve Filmsiz Plywoodların WBP olmasına dikkat edilmelidir.


Piyasada 2. kalite pleymut ürünler olduğunu duydum, nasıl korunabilirim ?

Cevap: Bazı Rus mallarında I/I birinci kalite anlamına gelirken bazılarının paletlerinde I/II veya II/II yazmaktadır. Bu ikinci kalite olduğu anlamına gelmektedir. Ancak bazı tutarsız satıcılar bunları da değiştirebilmektedir. Bu sebepten güvenilir firmalarla çalışmak en iyi çözümdür.